Grills

Jak správně grilovat

Základem kvalitního grilování je už samotné roztopení grilu

grilujte jako profesionál

Než se pustíme do samotného grilování, měl by být gril správně nahřátý a to na teplotu 200 až 230 °C při přímém grilování. U plynových a elektrických grilů je nahřátí i obsluha jednodušší, regulace teploty funguje přesně a rychle pomocí otočné regulace plamene.

Přímé grilování

Rozžhavené palivo je rozmístěno po celé ploše grilu, tím se ohřívá celá plocha roštu. Tato metoda je vhodná pro přípravu pokrmů do 15 minut, například steak, hamburger nebo kotleta, výborně touto metodou uděláte klobásky nebo zeleninu.

Při přímé metodě grilování je nutné pokrm minimálně jednou obrátit. Prudkým upečením masa dosáhneme zatáhnutí a tím je maso uvnitř šťavnaté.
Vždy je důležité, aby uhlí nebo brikety nehořely, ale dodávaly pouze žádané teplo. Při samotném grilování je dobré mít gril s poklopem, díky kterému nemá palivo velký přísun kyslíku a při odkapávání tuku z masa nehrozí vzplanutí ohně.

Nepřímé grilování

Uhlí nebo brikety rozmístíme po okraji, aby byl prostředek grilu volný. Do tohoto prostoru můžeme umístit misku na odkapávání tuku, aby nedocházelo k přepalování a vznícení. Maso umístíme nad misku a teplo proudí v grilu stejně jako v horkovzdušné troubě. Tato metoda je vhodná ke grilování větších kusů masa, celých kuřat, žeber nebo například i ke grilování drůbeže. V grilu nedochází tolik k dýmení a pokrmy jsou tak grilovány o něco zdravěji. Pokud máte plynový gril s dvěma hořáky, zapalte jeden hořák na nejvyšší teplotu a pokrmy grilujte nad druhým, vypnutým, hořákem. Pokud váš gril disponuje třemi hořáky, zapalte pouze krajní hořáky na nejvyšší výkon a pokrm grilujte nad prostředním vypnutým hořákem. 

Jak správně topit dřevem
Keramický gril XLarge, Big Green Egg

Jak grilovat na plynovém grilu. 

Zkušenosti ukazují, že na plynovém grilu se griluje nejsnáze. A to zejména proto, že můžete snadno ovládat výkon grilu a grilované pokrmy tak jednoduše nespálíte. Grilování na plynovém grilu je zdravější a rychlejší. 

plynovy-gril

S elektrickým grilem můžete grilovat ve městě na balkóně

Grilujte klidně v centru města nebo na vesnici! Na terase, na balkoně, ve vnitrobloku, nebo klidně v kuchyni a od sousedů namísto nadávek uslyšíte jen slastné mňam.
ROZKLAD DŘEVA - ZPLYŇOVÁNÍ

Práce s uhlím má specifická pravidla

Jak rozjet grilování,  dřevo nebo právě dřevěné uhlí. To totiž dodává připravovanému jídlu na chuti. Nejenže se griluje, ale taky lehce zauzuje, takže je chuťově komplexnější, a tedy zajímavější.

uhelny-gril

JAK KOUPIT DOBRÝ STEAK?

Jak poznat kvalitní hovězí maso

Pokud chcete koupit kvalitní hovězí steak pro přípravu ve vašem Big Green Egg, samozřejmě si můžete nechat poradit přímo od řezníka. Ale jak sami poznáte kvalitní hovězí steak? Jaké jsou rozhodující faktory a jako roli hraje v mase tuk? Po přečtení následujícího blogu si budete moci sami vybrat steak u řezníka na rohu nebo klidně objednat on-line.

JAK KOUPIT DOBRÝ STEAK?
k

Revize a posudky spalinových cest

Čištění komínů, kouřovodů, krbů a kachlových kamen

Měření emisí dle zákona č. 86/2002 Sb. v platném znění

Technická poradenství v oboru